Problemy z osiągnięciem oraz utrzymaniem wzwodu wynikają nie tylko z dolegliwości zdrowotnych, złej diety, czy niehigienicznego trybu życia. Zdarza się, że niektórzy mężczyźni mają zaburzenia erekcji, nie mające podłoża fizjologicznego. Problem ów dotyczy często młodszych mężczyzn. Przyczyną tego stanu rzeczy mogą być zaburzenia nastroju, takie, jak np. depresja, czy też lęki nerwicowe. Młodzi mężczyźni, niedoświadczeni jeszcze seksualnie, a mający niską samoocenę, mogą doświadczać zarówno problemów z erekcją, jak i też przykrego przedwczesnego wytrysku.

Nerwice seksualne i zaburzenia erekcji to problem, z którym należy zwrócić się do seksuologa

Ważne jest szybkie zdiagnozowanie podłoża problemów ze wzwodem. Dzięki temu będzie można wykluczyć zdrowotne, fizyczne przyczyny i zająć się właściwą sprawą, która powoduje problemy. Często problemy z osiągnięciem erekcji są powodowane przez stres. Warto więc zadbać o codzienny relaks, przydatne okazać się może także uprawianie sportu.

Lęk przed porażką w łóżku wcale nie jest wśród mężczyzn tak rzadkim zjawiskiem

Jeśli młody chłopak ma niską samoocenę (co wynika przeważnie z przykrych doświadczeń w dzieciństwie, z otrzymania takich, a nie innych przekonań na własny temat, a nie z realnych cech, jakie posiada dana osoba), to możliwe jest, że będzie obawiał się także o swoją sprawność seksualną. Warto więc popracować z psychoterapeutą, by zwiększyć samoświadomość i podnieść poczucie własnej wartości. Zdarza się, że również młodzi mężczyźni sięgają po tabletki na potencję.